Jak zlepšit neklidný spánek u miminek

Klidný spánek miminka je důležitý nejen pro jeho zdravý vývoj, ale i pro celkovou rodinnou harmonii. Klíčem ke klidným nocím vašeho miminka může být také porozumění tomu, jak se jeho potřeba odpočinku vyvíjí s každým měsícem. 

Miminko s kontrastní hračkou

Od prvních týdnů plných krátkých a častých spánků až po desátý měsíc, kdy se vaše dítě pomalu ale jistě blíží k oslavě svého prvního roku života a spánek už pro něj není na prvním místě. Každá fáze přináší unikátní výzvy a krásné momenty. 

Pro klidný spánek miminka: Základy

Pro klidný spánek miminka je zásadní vytvořit příjemné a bezpečné prostředí.

 • 🌡️Udržovat ideální teplotu v místnosti (18 - 20°C),
 • 🤫 zajistit ticho a tmu (využít můžete například závěsy do oken s různými dětskými motivy),
 • 🎶 bílý šum nebo uklidňující melodie mohou navíc podpořit plynulý přechod do říše snů,
 • ✅ vytvořit pravidelnou večerní rutinu.
 

Večerní rutina může být například v tomto pořadí: 

 • koupání
 • čištění prořezaných zoubků
 • převlečení do pyžamka 
 • ukolébavka/čtení pohádky 
 • ztlumení světla
 • pusinka a pohlazení na dobrou noc

Jak prodloužit spánek miminka

Prodloužení nočního spánku miminka začíná již v průběhu dne. Ujistěte se, že má dostatek zábavy a aktivit, které mu pomohou spotřebovat energii, aby večer přivítalo postel s otevřenou náručí. Sledujte také jeho spánek přes den; příliš dlouhé šlofíky mohou ovlivnit důležitý noční spánek.

Spící miminko

Spánek miminka měsíc po měsíci

Spánek měsíčního miminka

Miminka v prvním měsíci života spí převážně celý den i noc, celkem až 16-18 hodin. Jejich spánek je však rozdrobený kvůli časté potřebě krmení. Pro rodiče je důležité pochopit, že nepravidelný spánek je v tomto věku normální.

Spánek 2 měsíčního miminka

Ve druhém měsíci začínají rodiče pozorovat první známky stabilizace spánkového režimu. Zavádění spánkové rutiny může pomoci podpořit klidnější spánek dvouměsíčního miminka. V tomto období obvykle potřebují 14-17 hodin spánku za den.

 

Spánek 3 měsíčního miminka

Tříměsíční miminka často začínají mít delší noční spánkové periody. Je důležité pokračovat ve stabilní večerní rutině, což napomáhá k lepšímu a klidnějšímu nočnímu spánku.

Spánek 4 měsíčního miminka

Ve čtvrtém měsíci se spánek miminka stává více stabilizovaný, s delšími periodami nočního spánku. Toto období může přinést první regresi spánku způsobenou růstem nebo prořezáváním zoubků.

Spánek 5 měsíčního miminka

Spánek pětiměsíčního miminka se stabilizuje po předchozí regresi. Nastavení konzistentní denní a noční rutiny je klíčové pro udržení klidného spánku.

Spící miminko

Spánek 6 měsíčního miminka

Miminko v šestém měsíci by mělo mít už víceméně ustálený spánkový režim s delším nočním spánkem a několika denními šlofíky.

Spánek 7 měsíčního miminka

V sedmém měsíci je důležité udržet konzistentní spánkovou rutinu. Miminka mohou potřebovat dva až tři denní šlofíky a prožívají klidnější noční spánek.

Spánek 8 měsíčního miminka

Osmiměsíční miminka často prožívají velmi aktivní období během dne, které může ovlivnit jejich spánek. Udržování klidného prostředí a pravidelné spánkové rutiny je klíčové.

 

Spánek 9 měsíčního miminka

V devátém měsíci mohou některá miminka prožívat další regresi spánku nebo být více náchylná k probuzení kvůli nově nabytým dovednostem, jako je například plazení. Konzistentnost ve spánkové rutině pomáhá udržet spánek klidným.

Spánek 10 měsíčního miminka

Desetiměsíční miminka mají obvykle ustálený spánkový režim s klidnějším nočním spánkem. Je důležité pokračovat v konzistentních spánkových návycích a podporovat denní aktivity pro zdravý rozvoj.

V každém měsíci je důležité být pozorný k individuálním potřebám vašeho miminka a přizpůsobit se jim. Některá miminka mohou potřebovat více spánku než ostatní, zatímco jiná méně. Flexibilita a trpělivost jsou klíčové pro podporu klidného a zdravého spánku vašeho miminka.

Miminko a rodiče

Masáže a jemné doteky

Masáž před spaním má terapeutické účinky, které přesahují samotnou relaxaci. Stimuluje cirkulaci, zlepšuje trávení a může dokonce zmírnit bolest spojenou s prořezáváním zoubků nebo kolikami. Používáním jemných, rytmických pohybů můžete pomoci svému dítěti uvolnit nahromaděný stres a napětí, což přispívá k hlubšímu a klidnějšímu spánku.

Doteky, plné lásky a péče, jsou stejně důležité jako masáž. Pouhé hlazení po zádech, držení za ručičku nebo jemné položení ruky na bříško mohou vyvolat pocit bezpečí a pohody. Tato jednoduchá gesta zvyšují hladinu oxytocinu, známého jako hormon štěstí, jak u rodiče, tak u dítěte, což posiluje jejich vzájemnou emoční vazbu.

Spící miminko

Zároveň je to moment, kdy můžete na chvíli zpomalit, odložit všechny starosti a být plně přítomní. V těchto tichých, klidných okamžicích se buduje hluboké pouto, které je základem pro budoucí vztah mezi vámi a vaším miminkem.

Když se spánek nedaří

Neklidný spánek miminka může být vyčerpávající jak pro dítě, tak pro rodiče. Při častém probouzení, krátkých šlofících nebo obtížích s usínáním je někdy potřeba přehodnotit rutinu, stravu nebo prostředí spánku. Pokud problémy přetrvávají, je vhodné konzultovat situaci s lékařem, aby se vyloučily možné zdravotní příčiny neklidného spánku.

 

Co může narušit spánek miminka

 • 🦷PROŘEZÁVÁNÍ ZOUBKŮ - v noci je prořezávání nových zoubků obzvlášť intenzivní. Zkuste miminku ulevit od bolavých dásní pomocí ulevujících gelů (Calgel, Dologel).
 • 🤧NEMOC - i my dospělí moc dobře víme, jak nás může v noci potrápit i běžné nachlazení. Miminku může pomoci sprej s mořskou vodou či jiné určené pro miminka od narození (Stérimar, Nasivin).
 • 🍼NOČNÍ HLAD - miminko se často dožaduje krmení či pouze blízkého kontaktu. 
 • 😫 ALERGIE - u potravinových alergií se může objevit podráždění žaludku či vyrážka. 
 • 👹DĚTSKÁ KOLIKA - úporná bolest zapříčiněná kolikou může u miminka vyvolat nervozitu, nespavost a celkové podráždění.

V každé fázi vývoje miminka je klidný spánek základem pro jeho zdraví a spokojenost. Ať už se snažíte zlepšit spánek měsíčního miminka nebo hledáte způsoby, jak zajistit klidnější noci pro 10 měsíční miminko, pamatujte, že každé dítě je jedinečné. Co funguje pro jedno, nemusí fungovat pro druhé. Klíčem je trpělivost, pozornost k signálům vašeho dítěte a ochota přizpůsobit se jeho potřebám.

Autor

Tereza Lucáková

Tereza Lucáková

Pracuji jako content manažerka se specializací na psaní/korektury prodejních textů a tvorbu poutavých blogových článků mimo jiné také pro eshop Černá na bílé.

Ráda trávím čas s manželem a mými dvěma dětmi, kterým ve volném čase ráda peču nebo pořádám hromadné snídaně a večeře s rodinou a kamarády.