Jak zabavit novorozence a miminka

Není to jen o základních potřebách

Každé miminko má svůj malý svět, plný zvědavosti a objevování. V prvním roce života prochází neuvěřitelným vývojem. Proto je klíčové nejen uspokojovat jeho základní potřeby, ale také vymyslet, čím stimulovat a zabavit miminko.

V tomto článku se budeme věnovat nápadům a tipům, jak pro něj vytvořit prostředí plné radosti z učení.

Rychle a efektivně

Rodiče často hledají rychlé a efektivní způsoby, jak zaujmout a zabavit své miminko. Proto jsme si pro vás připravili několik rychlých tipů, co dělat s novorozencem nebo miminkem přes den.

Od prvních dní miminka mohou začít tvořit pevný vztah skrze jednoduché aktivity:

  • Výrazné hračky na postýlce a jemné hudební melodie - podpora vizuálního a sluchového vývoje.
  • Dotykové hry a první hrací podložky - rozvoj jemné motoriky.

V období od tří do šesti měsíců, kdy miminko začíná reagovat na okolní svět, jsou vhodné hry, které stimulují zrak a koordinaci rukou. Dítě si začíná uvědomovat své ruce a prsty, a tak je vhodné ho podněcovat i hravou manipulací s měkkými hračkami.

Látková knížka sada nová verze
Látková knížka sada nová verze
  • Kontrastní knížky s jednoduchými obrázky,
  • hračky na zavěšení,
  • nebo hudební kolotoče jsou pro něj skvělými společníky.

Ve věku od sedmi do devíti měsíců se miminko začíná aktivně pohybovat. Hry, které podporují začátky plazení, jsou ideálním způsobem, jak posilovat svaly a koordinaci.

  • Měkké hrací deky s různými texturami přitahují pozornost a povzbuzují pohybovou aktivitu.
  • Jednoduché hudební nástroje podporují sluchový vývoj.

Jak zabavit novorozence a miminka v zimě

Zima je pro většinu rodičů výzvou. Co dělat s miminkem a jak ho udržet v teple, spokojené a přitom aktivní i v chladnějším počasí?

Nejlepší možností, jak zabavit miminko v mrazivých měsících jsou zimní procházky. Je to jedinečný zážitek, kdy mohou novorozenci a malé děti objevovat nové vjemy a rozvíjet své smysly. I přes několik vrstev teplého oblečení mohou miminka vnímat například padající sněhové vločky. Tyto procházky vytvářejí také unikátní příležitost pro budování pevného pouta mezi rodičem a dítětem v kouzelném světě zimních krás.

Teplé a bezpečné herničky jsou další skvělou možností, co dělat v zimě. Pro miminka nové, barevné hračky a hry pomáhají rozvíjet smysly a s ostatními miminky mohou navázat první kamarádské vztahy. 🙂A co takhle spojit návštěvu herničky se setkáním s kamarádkou či prarodiči? Je to pro ně další skvělá příležitost k budování sociálních vazeb s miminkem.

Kontrastní kartičky ZOO SET
Kontrastní kartičky SADA 2

Máte rádi sport? Plavání s miminky v teplém bazénu nejen posiluje jejich svaly, ale také přináší radost z pohybu ve vodě. Zimní období tak může být skvělým časem pro rozvoj nových dovedností a prožívání společných zážitků s nejmenšími členy rodiny.

Jak zabavit novorozence a měsíční miminko

Pro právě vyklubaného novorozence je velkým šokem, že najednou není se svou maminkou 24 hodin denně v úzkém kontaktu. Proto je pro něj v tomto období nejdůležitější oční kontakt a hřejivé objímání doprovázené jemnými melodiemi či broukáním. To miminku vytváří pocit bezpečného a stimulujícího prostředí, které na začátku potřebují ze všeho nejvíc.

Jak zabavit dvouměsíční miminko

Dvouměsíční miminko už vnímá i prostředí nepatrný kousek za svou maminkou. Zatím je na ni stále hodně navázáno, jeho zrakový smysl však můžete podpořit například kontrastními kartičkami se zvířátky, které mohou být ideálním zábavným podnětem a nápadem, co dělat s 2 měsíčním miminkem.

Jak zabavit 3 měsíční miminko

Tříměsíční miminko začíná projevovat větší zájem o okolní svět. Pro podporu jeho sluchového a zrakového smyslu využijte například hrací kolotoč nad postýlku či kočárek, který jej zabaví před spinkáním nebo při dlouhé chvilce.

Interaktivní podložka květ - LOVE
Interaktivní podložka květ - LOVE

Jak zabavit 4 měsíční miminko

Od čtvrtého měsíce můžete začít s prvními hrami, které podporují koordinaci rukou a očí. Ideální jsou barevné hrací podložky s hrazdičkou, se kterou se miminko zabaví a mamince dovolí alespoň vypití jednoho čaje. :)

Jak zabavit 5 měsíční miminko

Pětiměsíční miminko má již větší schopnost interakce. Možná si všimnete, že se již čím dál méně stává, že najdete miminko na stejném místě, kde jste jej položili. :) Podporujte jeho samostatné plazení například na interaktivní podložce, na které nebude plazení pouze námahou, ale také zábavou.

Jak zabavit 6 měsíční miminko

Šestiměsíční miminko začíná pomalu rozumět hře, a tak se vám otevírají nové možnosti, co dělat přes den. Je pro něj zábavné pohupování v náručí, schovávání rodičů (kdy očekává následné “baf!”), nečekané zvuky či jiná forma lekání. Můžete se mu například schovat za kontrastní mušelínovou plenu.

Mušelínová plena broučci
Mušelínová plena vesmír

Jak zabavit 7 měsíční miminko

Ve věku sedmi měsíců se miminko začíná zajímat o různé textury a tvary. Ideální inspirací, jak si hrát s miminkem v tomto věku, jsou tedy hračky s různými povrchy a hry na rozvíjení jemné motoriky. Hračkou, která je plná překvapení, může být například podpůrný válec s různými interaktivními prvky.

Jak zabavit 8 měsíční miminko

Osmiměsíční miminko je již schopno samo sedět a projevuje větší zájem o hrací aktivity. Začíná rozpoznávat specifické možnosti předmětů. Zjišťuje, že jiný zvuk vydává při bouchnutí plínka a jiný hrací kostka. Dochází také ke zdokonalení spolupráce ruka-oko. Ke zkoumání je pro 8 měsíční dobrodruhy skvělým tipem třeba lev George nebo jiné interaktivní hračky.

Jak zabavit 9 měsíční miminko

V 9. měsíci se malé dítě začíná učit nesouměrným pohybům, kdy každá z jeho ručiček vykonává odlišný pohyb. Například jedna může předmět držet, zatímco druhá do něj bouchá. Kupte miminku jeho první hudební nástroj (například xylofon nebo bubínek), který jej při úspěšném pokusu zaručeně potěší vydaným zvukem. Podporovat rozvoj jemné motoriky je v tomto období velmi důležité. Užitečným pomocníkem, jak devítiměsíční miminko zabavit, vám v tomto období bude například dřevěná navlékací pyramida ve tvaru pejska.

Interaktivní hračka lev George
Interaktivní hračka lev George

Podporujte jej v rozvoji od úplného začátku

Celkově lze konstatovat, že již od prvních chvil až do devátého měsíce je klíčové vytvářet různorodé a přizpůsobivé hry, které reflektují postupný vývoj miminka. Stimulace smyslů, podpora motoriky a tvorba pevné vazby jsou základními pilíři pro vytváření šťastného a rozvíjejícího se dětského prostředí.